« Cinematographer Caroline Champetier: Shaping the Light | Main | HARRY DEAN STANTON July 14, 1926 to September 15, 2017 »

September 09, 2017

OFFICIAL AWARDS – 74th VENICE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

 
OFFICIAL AWARDS – 74th VENICE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
 
VENEZIA 74
The Venezia 74 Jury, chaired by Annette Bening, and comprised of Ildikó EnyediMichel FrancoRebecca HallAnna MouglalisDavid StrattonJasmine TrincaEdgar Wright and Yonfan having viewed all 21 films in competition, has decided as follows:
 
GOLDEN LION for Best Film to:
THE SHAPE OF WATER
 
SILVER LION - GRAND JURY PRIZE to:
FOXTROT 
by Samuel Maoz (Israel, Germany, France, Switzerland)
 
SILVER LION - AWARD FOR BEST DIRECTOR to:
Xavier Legrand 
for the film JUSQU’À LA GARDE (France)
 
COPPA VOLPI
for Best Actress:
Charlotte Rampling
in the film HANNAH by Andrea Pallaoro (Italy, Belgium, France)
 
COPPA VOLPI
for Best Actor:
Kamel El Basha
in the film THE INSULT by Ziad Doueiri (Lebanon, France)
 
AWARD FOR BEST SCREENPLAY to:
for the film THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI by Martin McDonagh (Great Britain)
 
SPECIAL JURY PRIZE to:
SWEET COUNTRY
by Warwick Thornton (Australia)
 
for Best Young Actor or Actress to:
Charlie Plummer
in the film LEAN ON PETE by Andrew Haigh (Great Britain)
 
 
LION OF THE FUTURE
“LUIGI DE LAURENTIIS” VENICE AWARD FOR A DEBUT FILM
Lion of the Future – “Luigi De Laurentiis” Venice Award for a Debut Film Jury at the 74th Venice Film Festival, chaired by Benoît Jacquot and comprised of Geoff Andrew, Albert Lee, Greta Scarano and Yorgos Zois has decided to award:
 
LION OF THE FUTURE
“LUIGI DE LAURENTIIS” VENICE AWARD FOR A DEBUT FILM to:
JUSQU’À LA GARDE
by Xavier Legrand (France)
VENEZIA 74
 
as well as a prize of 100,000 USD, donated by Filmauro to be divided equally between director and producer.
 
ORIZZONTI AWARDS
The Orizzonti Jury of the 74th Venice International Film Festival, chaired by Gianni Amelio and composed of  Rakhshan BanietemadAmi Canaan MannMark CousinsAndrés DupratFien Troch and Rebecca Zlotowski, after screening the 31 films in competition has decided to award:
 
the ORIZZONTI AWARD FOR BEST FILM to:
NICO, 1988
by Susanna Nicchiarelli (Italy, Belgium)
 
the ORIZZONTI AWARD FOR BEST DIRECTOR to:
Vahid Jalilvand
for BEDOUNE TARIKH, BEDOUNE EMZA (NO DATE, NO SIGNATURE) (Iran)
 
the SPECIAL ORIZZONTI JURY PRIZE to:
CANIBA
by Véréna Paravel and Lucien Castaing-Taylor (France, USA)
 
the ORIZZONTI AWARD FOR BEST ACTRESS to:
Lyna Khoudri
in LES BIENHEUREUX by Sofia Djama (France, Belgium, Qatar)
 
the ORIZZONTI AWARD FOR BEST ACTOR to:
Navid Mohammadzadeh
in BEDOUNE TARIKH, BEDOUNE EMZA (NO DATE, NO SIGNATURE)
by Vahid Jalilvand (Iran)
 
the ORIZZONTI AWARD FOR BEST SCREENPLAY to:
Dominique Welinski and René Ballesteros
for LOS VERSOS DEL OLVIDO by Alireza Khatami 
(France, Germany, Netherlands, Chile)
 
the ORIZZONTI AWARD FOR BEST SHORT FILM to:
GROS CHAGRIN
by Céline Devaux (France)
 
the VENICE SHORT FILM NOMINATION FOR THE
EUROPEAN FILM AWARDS 2017 to:
GROS CHAGRIN
by Céline Devaux (France)
 
VENICE VIRTUAL REALITY AWARDS
The Venice VR Jury of the 74th Venice International Film Festival, chaired by John Landis and composed of Cécile Sciamma and Ricky Tognazzi has decided to award:
 
the BEST VR AWARD to:
ARDEN’S WAKE (EXPANDED)
by Eugene YK Chung (USA)
 
the BEST VR EXPERIENCE AWARD (FOR INTERACTIVE CONTENT) to:
LA CAMERA INSABBIATA
by Laurie Anderson and Hsin-Chien Huang (USA, Taiwan)
 
the BEST VR STORY AWARD (FOR LINEAR CONTENT) to:
BLOODLESS
by Gina Kim (South Korea, USA)
 
VENICE CLASSICS AWARDS
The Venice Classics Jury, chaired by Giuseppe Piccioni composed of 26 students of Cinema History, chosen in particular from the professors of 12 Italian Dams university programmes and from the Ca’ Foscari University of Venice, has decided to award:
 
the VENICE CLASSICS AWARD FOR BEST DOCUMENTARY ON CINEMA to:
THE PRINCE AND THE DYBBUK
by Elwira Niewiera and Piotr Rosołowski (Poland, Germany)
 
the VENICE CLASSICS AWARD FOR BEST RESTORED FILM to:
IDI I SMOTRI (COME AND SEE)
by Elem Klimov (USSR, 1985)
 
GOLDEN LION FOR LIFETIME ACHIEVEMENT 2017 to:
Jane Fonda
Robert Redford
 
JAEGER-LECOULTRE GLORY TO THE FILMMAKER AWARD 2017 to:
Stephen Frears
 

COLLATERAL AWARDS

Arca CinemaGiovani Award

Venezia 74 Best Film: FOXTROT by Samuel Maoz

Best Italian Film: BEAUTIFUL THINGS by Giorgio Ferrero

BNL People's Choice Award – Giornate degli Autori

GA’AGUA (LONGING) by Savi Gabizon

Brian Award

LES BIENHEUREUX by Sofia Djama

Circolo del Cinema di Verona Award – 32nd Venice International Film Critics’ Week

TEAM HURRICANE by Annika Berg

Civitas Vitae Award

IL COLORE NASCOSTO DELLE COSE by Silvio Soldini

Fair Play Cinema Award

EX LIBRIS - THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY by Frederick Wiseman         

Special Mention: HUMAN FLOW by Ai Weiwei    

Fedeora Award (Federazione dei Critici Europei e dei Paesi Mediterranei)

Best Film: EYE ON JULIET by Kim Nguyen

Best Director of a Debut Film: SARA FORESTIER for M

Best Actor: REDOUANNE HARJANE for M

FEDIC Award

LA VITA IN COMUNE by Edoardo Winspeare

Special Mention: NICO, 1988 by Susanna Nicchiarelli

Mention FEDIC – Il giornale del cibo: LE VISITE by Elio Di Pace

FIPRESCI Award

EX LIBRIS - THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY by Frederick Wiseman         

Best Debut Film: LOS VERSOS DEL OLVIDO by Alireza Khatami

Fondazione Mimmo Rotella Award

GEORGE CLOONEY, MICHAEL CAINE and AI WEIWEI

Enrico Fulchignoni – CICT-UNESCO Award

HUMAN FLOW by Ai Weiwei

Future Film Festival Digital Award

THE SHAPE OF WATER by Guillermo del Toro

Special Mention: GATTA CENERENTOLA by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone 

GdA Director’s Award - Giornate degli Autori

CANDELARIA by Jhonny Hendrix Hinestroza

Green Drop Award 

FIRST REFORMED by Paul Schrader  

HRNs Award – Special Prize for Human Rights

THE RAPE OF RACY TAYLOR by Nancy Buirski

Special Mention: L’ORDINE DELLE COSE by Andrea Segre

Special Mention: HUMAN FLOW by Ai Weiwei

Interfilm Award

LOS VERSOS DEL OLVIDO by Alireza Khatami

Label Europa Cinemas Award

M by Sara Forestier                                                                                                      

Lanterna Magica Award (CGS)

L'EQUILIBRIO by Vincenzo Marra

La Pellicola d’Oro Award

Best Production Manager in an Italian Film: DANIELE SPINOZZI for Ammore e Malavita

Best Production Manager in an International Film: RICCARDO MARCHEGIANI for Mektoub My Love: Canto Uno

Best Stagehand: ROBERTO DI PIETRO for Hannah

Leoncino d’Oro Agiscuola Award

THE LEISURE SEEKER by Paolo Virzì 

Cinema for UNICEF Award: HUMAN FLOW by Ai Weiwei

Lizzani Award

GÉRÔME BOURDEZEAU and DOMINIQUE BATTESTI

IL COLORE NASCOSTO DELLE COSE by Silvio Soldini

Lina Mangiacapre Award

LES BIENHEUREUX by Sofia Djama

Mouse d’Oro Award

MEKTOUB, MY LOVE: CANTO UNO by Abdellatif Kechiche

Mouse d’Argento Award: GATTA CENERENTOLA by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone 

NuovoImaie Talent Award

FEDERICA ROSELLINI for Dove cadono le ombre

MIMMO BORRELLI for L’equilibrio

Open Award

GATTA CENERENTOLA by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone

Francesco Pasinetti Award – SNGCI

AMMORE E MALAVITA by Manetti Bros.    

Special Award: GATTA CENERENTOLA by A. Rak, I. Cappiello, M. Guarnieri, D. Sansone 

Special Award: NICO, 1988 by Susanna Nicchiarelli                                                                       

Gillo Pontecorvo Award - Arcobaleno Latino

MIAO XIAOTIAN, CEO of China Film Coproduction Corporation

Queer Lion Award

MARVIN by Anne Fontaine

Mario Serandrei – Hotel Saturnia Award for the Best Technical Contribution – 32nd Venice International Film Critics’ Week

LES GARÇONS SAUVAGES by Bertrand Mandico

Sfera 1932 Award

LA MÉLODIE by Rachid Hami  

SIAE Audience Award – 32nd Venice International Film Critics’ Week

TEMPORADA DE CAZA by Natalia Garagiola

SIGNIS Award

LA VILLA by Robert Guédiguian

Special Mention: FOXTROT by Samuel Maoz

C. Smithers Foundation Award – CICT-UNESCO

THE SHAPE OF WATER by Guillermo del Toro

Sorriso Diverso Venezia 2017 Award - Ass Ucl

IL COLORE NASCOSTO DELLE COSE by Silvio Soldini

Soundtrack Stars Award

ALEXANDRE DESPLAT for The Shape of Water

Special Award: AMMORE E MALAVITA by Manetti Bros.

Lifetime Achievement Award to ANDREA GUERRA

UNIMED Award

LA VILLA by Robert Guédiguian

Special Mention: BRUTTI E CATTIVI by Cosimo Gomez

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been saved. Comments are moderated and will not appear until approved by the author. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Comments are moderated, and will not appear until the author has approved them.

Featured Video

SMART NEW MEDIA® Custom Videos

COLE SMITHEY’S MOVIE WEEK

COLE SMITHEY’S CLASSIC CINEMA

Throwback Thursday


Podcast Series