7 posts categorized "Academy Awards"

March 05, 2018

The 2018 Academy Award Winners — Full List

Oscars

Best Picture: "The Shape of Water" 

Director: Guillermo del Toro —"The Shape of Water"

Actor: Gary Oldman — "Darkest Hour" 

Actress: Frances McDormand — "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" 

Supporting Actor: Sam Rockwell —"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"   

Supporting Actress: Allison Janney "I, Tonya" 

Original Screenplay: "Get Out" 

Adapted Screenplay: "Call Me By Your Name"

Foreign Language Film: "A Fantastic Woman" 

Animated Feature: "Coco" 

Visual Effects: "Blade Runner 2049"

Film Editing: "Dunkirk" 

Animated Short: "Dear Basketball" 

Live Action Short: "The Silent Child" 

Documentary Short: "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"  

Score: "The Shape of Water"

Song: "Remember Me" from "Coco" 

Production Design: "The Shape of Water" 

Cinematography: "Blade Runner 2049"

Costume Design: "Phantom Thread"

Makeup and Hairstyling: "Darkest Hour" 

Documentary Feature: "Icarus" 

Sound Editing: "Dunkirk" 

Sound Mixing:"Dunkirk"

January 24, 2018

2018 Oscars: Early Predictions in all 24 categories

Cole2

Best Picture:

“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water”
Will win/should win — “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Lead Actor:

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Will win/should win — Gary Oldman, “Darkest Hour”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Lead Actress:

Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Will win/should win — Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Supporting Actor:

Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Will win/should win —  Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Supporting Actress:

Mary J. Blige, “Mudbound”
Will win/should win — Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Director:

“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson
Will win/should win — “The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Animated Feature:

“The Boss Baby”
“The Breadwinner”
Will win — “Coco”
“Ferdinand”
Should win — “Loving Vincent”

Animated Short:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant
Will win/should win — “Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Adapted Screenplay:

Will win — “Call Me by Your Name,” James Ivory
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
Should win — “Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Original Screenplay:

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
Will win — “The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Should win — “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cinematography:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
Will win/should win — “The Shape of Water,” Dan Laustsen

Best Documentary Feature:

“Abacus: Small Enough to Jail”
Will win/should win — “Faces Places”
“Icarus”
“Last Men in Aleppo”
“Strong Island”

Best Documentary Short Subject:

Will win/should win — “Edith+Eddie”
“Heaven is a Traffic Jam on the 405”
“Heroin(e)”
“Knife Skills”
“Traffic Stop”

Best Live Action Short Film:

 Will win/should win — “DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Best Foreign Language Film:

Will win/should win — “A Fantastic Woman” (Chile)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Film Editing:

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“Dunkirk,” Lee Smith
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
Will win/should win —  “I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Sound Editing:

“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
Will win/should win — “The Shape of Water,” Nathan Robitaille
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Sound Mixing:

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
 Will win — “Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
Should win — “The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Original Score:

Will win — “Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“The Shape of Water,” Alexandre Desplat
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
 Should win — “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Original Song:

Will win/should win —  “Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul 

Makeup and Hair:

Will win/should win — “Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Costume Design:

“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour
Will win— “Phantom Thread”
 Should win — “The Shape of Water”
“Victoria and Abdul”

Production Design:

“Beauty and the Beast” 
“Blade Runner 2049″
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
Will win/should win —  “The Shape of Water”

Visual Effects:

Will win — “Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Should win — “Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,”  Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist


COLE SMITHEYA small request: Help keep Cole Smithey writing reviews, creating video essays, and making podcasts. Click on the button to pledge your support through Patreon, and receive special rewards!

PATREON BUTTON

Groupthink doesn't live here.

Featured Video

SMART NEW MEDIA® Custom Videos

COLE SMITHEY’S MOVIE WEEK

COLE SMITHEY’S CLASSIC CINEMA

Throwback Thursday


Podcast Series